Megváltozott munkaképesség avagy túl a sztereotípiákon
Megváltozott munkaképességűek: Fogalmak, jogok, lehetőségek
A "megváltozott munkaképességű" fogalom a hétköznapi nyelvben gyakran összekeveredik a fogyatékos, rokkant, egészségkárosodott kifejezésekkel, holott valójában eltérő fogalmakat takar, eltérő jogokkal és kötelezettségekkel ruházva fel az érintetteket.
Károsodás, fogyatékosság, rokkantság:
- Károsodás: Biológiai működés zavara, mely időszakos vagy állandó élettani/anatómiai károsodásként jelentkezik (pl. magas vérnyomás, törött csont).
- Fogyatékosság: Az emberi funkciók (pl. látás, mozgás, beszéd) részleges vagy teljes, átmeneti vagy végleges zavara. Fogyatékosnak minősül, aki érzékszervi, mozgásszervi vagy értelmi képességeit jelentősen vagy egyáltalán nem birtokolja, illetve kommunikációja számottevően korlátozott.
- Rokkantság: Az egyén tartós akadályozottsága valamely tevékenység ellátásában (pl. önellátás, tanulás, munka), melyet egyébként neme, kora és társadalmi szerepe alapján el tudna látni. A rokkantság mértékét orvosszakértők határozzák meg, százalékos arányban (36-100%). Ennek alapján különböző ellátások és juttatások járnak.
Megváltozott munkaképesség:
A munka világához kapcsolódik, és azt vizsgálja, hogyan befolyásolja a károsodás, fogyatékosság vagy rokkantság az egyén munkavállalását, munkahelyének megtartását. A foglalkoztatási törvény alapján megváltozott munkaképességű:
- Aki testi vagy értelmileg akadályozott,
- Akinek orvosi rehabilitáció után munkavállalási és munkahely-megtartási esélyei csökkennek.
A fogalom a foglalkoztathatóságra fókuszál, függetlenül a rokkantság mértékétől. Jelenleg 6 besorolási osztály létezik a megmaradt munkavégző képesség alapján.
Munkajogi vonatkozások:
A jogszabályok bonyolultak, a "megváltozott munkaképesség" fogalmát és a kapcsolódó munkajogi és szociális támogatási rendszert érintően. A cél a differenciálás, a munkaadói kötelező foglalkoztatás ösztönzése, a munkavállalói oldal aktivizálása (a megmaradt munkaképesség előtérbe helyezése), de a komplexitás nehezen átláthatóvá teszi a rendszert. Jelenleg a 2011. évi CXCI. Törvény szabályozza a megváltozott munkaképességűek jogi helyzetét.
Okok és betegségek:
- Mozgássérülés: Kerekesszékre utaltak, amputáltak, gerincbetegek. Szellemi képességeik éppek maradnak, de a fizikai terhelhetőségük korlátozott lehet.
- Belgyógyászati megbetegedések: Cukorbetegség, magas vérnyomás, autoimmun betegségek. Szellemi képességek épek, a munkaköri korlátok a munkavégzés idejére és terhelésére vonatkoznak (emelés, pakolás), stresszes munkakörnyezet kerülendő.
- Pszichiátriai megbetegedések: Széles spektrumú betegségcsoport, melyek a személyiség működését, alkalmazkodóképességét, realitásérzékelését érintik. A munkavégzés orvosi segítséggel, kontroll mellett lehetséges, sőt, a munkába állás strukturált keretet és sikerélményt adhat.
Fontos megjegyezni, hogy a megváltozott munkaképességűek sokszínű csoportot alkotnak, eltérő képességekkel és lehetőségekkel. A munkáltatók számára kulcsfontosságú a nyitottság, a diszkriminációmentesség