Távmunka kisgyermekes szülőként: Jogi lehetőségek és érvek

2024.07.11

Gyakori Probléma: a munkáltatók vonakodása a távmunka engedélyezésétől kisgyermekes szülők esetében, még akkor is, ha a munkakör ezt lehetővé teszi. A Munka Törvénykönyve (Mt.) szerint a távmunka a munkaidő részben vagy egészben történő munkáltatói telephelyen kívüli végzését jelenti, így a heti néhány napos otthoni munka is ebbe a kategóriába tartozik.

Az Mt. 61. §-a alapján a munkavállaló gyermeke 8 éves koráig kérheti a távmunkát, a munkáltatónak pedig 15 napon belül írásban kell nyilatkoznia a kérelemről. Elutasítás esetén indokolást kell adni, amelynek valósnak, világosnak, jogszerűnek és okszerűnek kell lennie.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a törvény nem kötelezi a munkáltatót a távmunka engedélyezésére, csupán a kérelem megfontolására. A bíróság csak azt vizsgálhatja, hogy az elutasítás indoklása megfelel-e a törvényi követelményeknek, nem pedig a döntés célszerűségét vagy méltányosságát.

Mit tehet tehát a munkavállaló?

  1. Írásbeli kérelem: Indokolja meg részletesen, miért van szüksége a távmunkára, és milyen előnyökkel járna ez a munkáltató számára (pl. megnövekedett produktivitás, csökkent hiányzás, worklife balance megteremtése).
  2. Egyeztetés: Próbáljon meg egyeztetni a munkáltatóval, és keressenek közösen olyan megoldást, ami mindkét fél számára elfogadható (pl. rugalmas munkaidő, részmunkaidő, heti néhány nap home office lehetőség).
  3. Jogi segítség: Ha a munkáltató indoklás nélkül utasítja el a kérelmet, vagy az indoklás nem felel meg a törvényi követelményeknek, mindenképpen érdemes jogi segítséget kérni.

Milyen érvekkel lehet hatni a munkáltatóra?

  • Kisgyermekes szülő: Hangsúlyozza, hogy a távmunka lehetővé teszi a gyermeknevelés és a munka összeegyeztetését, ami mind a munkavállaló, mind a munkáltató számára előnyös lehet.
  • Megnövekedett produktivitás: Kutatások bizonyítják, hogy a távmunkában dolgozók gyakran produktívabbak, mint az irodai dolgozók.
  • Csökkent hiányzás: A távmunka csökkentheti a betegszabadságok számát, mivel a munkavállaló otthonról is dolgozhat kisebb betegségek esetén, ezáltal lehetőséget teremt a munkáltató a munkavállaló számára, hogy kevesebb esetben hiányozzon, így adott esetben nem hárul többletfeladat a többi munkavállalóra.
  • Költségmegtakarítás: A távmunka csökkentheti a munkáltató költségeit (pl. iroda bérleti díja, rezsi).
  • Elkötelezettség: Mutassa meg a munkáltatónak, hogy elkötelezett a munkája iránt, és a távmunka nem befolyásolja a teljesítményét.

Bár a törvény nem garantálja a távmunka jogát, a fenti érvekkel és a megfelelő jogi segítséggel növelheti az esélyét annak, hogy a munkáltatója elfogadja a kérelmét.